نظام آراستگی در بانک

مدیریتی، اقتصادی ، اجتماعی

فضای سبز در محیط کار(۲)

 زبیایی فضای بیرون محیط کار ، تاثیر بسزایی در روحیه کارکنان و مشتریان دارد. از این رو در اکثر کشورهای پیشرفته و درحال توسعه به این موضوع توجه خاصی دارند و حتی مقرراتی را برای اختصاص فضای سبز برای محیط کار بکار بستند . به عنوان مثال در ژاپن گل آرایی و چمن کاری محوطه بیرونی ساختمان ادارات اهمیت خاصی دارد. این مهم تا آن جاست که سازمان محیط زیست ژاپن همه کارخانجات و موسسات را مکلف کرده است که به نسبت مساحت واحد خود، بخشی را به فضای سبز اختصاص دهند.

نوشته شده در چهارشنبه بیست و هفتم بهمن 1389ساعت 9:2 توسط شهرزاد|

توجه به علوم رفتاری در احداث ساختمان اداری

امروز  مطلب جالبی در خصوص احداث یک ساختمان بانک در استرالیا دیدم که بسیار جالب بود. نکته قابل اهمیت در این خبر احداث یک ساختمان برای کارکنان بر اساس علوم رفتاری با شعار رفاه کارمندان در جهت افزایش کارایی آنان بود که موضوع جالب و جدیدی بود. متن کامل خبر که از وبلاگ معماری مدرن از نظرتان می گذرد. 

دفاتر ساختمان مرکزی بانک Macquarie در سیدنی استرالیا توسط معماران کلایو ویلکینسون (CWA) طراحی شده است. ایده پیشرو در طراحی دفاتر این ساختمان، ایده ساختمان چندوجهی است. این ساختمان در پی رعایت استاندارهای LEED موفق شده است تا مصرف انرژی کلی ساختمان را در مقایسه با ساختمان های مشابه تا 50 درصد کاهش دهد و از این رو در نیل به پایداری گام بردارد. طراحان این ساختمان مدعی آنند که در طرح دفاتر اداری این بانک، رویکرد طراحی بر اساس علوم رفتاری با شعار رفاه کارمندان در جهت افزایش کارایی آنان را الگوی طراحی قرار داده اند.

ساخت این پروژه در سال 2006 آغاز و در 2009 به بهره برداری رسیده است. مساحت فضای داخلی طراحی شده 330000 مترمربع است. تکنولوژی پیشرفته به کار رفته در دفاتر این ساختمان شرایطی را فراهم می کند که فضا را پویا و قابل تغییر ساخته است. به طوری که نورپردازی داخلی و مبلمان اتاق ها به راحتی قابل تغییر است و در نتیجه با توجه به شیشیه ای بودن دیوارها، چشم انداز متنوعی برای سایر دفاتر نیز فراهم می کند و منجر به پویایی بصری و غلبه بر کسل کنندگی فضای کار اداری می گردد.

نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم بهمن 1389ساعت 14:1 توسط شهرزاد|

اهمیت رودی محل کار (1)

هرروز زمان زیادی از اوقات کارکنان در محیط کار سپری می شود. بنا فراهم کردن شرایط مناسب در محیط کار ( به لحاظ فیزیکی یا روانی ) اهمیت زیادی در بهره وری و رضایت آنها دارد. ساختمان محل کار ، از همان ورودی می بایست دروضعیت مطلوبی باشد. چنانکه چاله ، خرابی آسفالت یا سنگفرش مقابل ساختمان ، درختان خشک شده در باغچه و وجود علف های زائد ،کثیفی شیشه های ساختمان ،تابلوی سردرب خاک گرفته ، یا کمرنگ شدن یا حتی ریختگی نوشته های روی تابلو کثیفی تجهیزات بیرونی مقابل ساختمان ، مثلاً دستگاه های خودپرداز ، ...همه احساس نامطلوب و بدی را در روح وروان انسان به جا می گذارد. در واقع  پاکیزگی و زیبایی محیط کار از همان ورودی ساختمان مورد اهمیت است .

نوشته شده در پنجشنبه بیست و یکم بهمن 1389ساعت 9:2 توسط شهرزاد|

 

تا چیزی را نپذیریم، نمی توانیم تغییرش دهیم .(گوستاو یونگ)

نوشته شده در پنجشنبه چهاردهم بهمن 1389ساعت 22:36 توسط شهرزاد|

 مراحل پنجگانه نظام آراستگی

5s فنی است که به منظور برقراری وحفظ فضای کیفیتی در یک سازمان به کار گرفته می‌شود و وجه تسمیه آن هم برگرفته از پنج کلمه ژاپنیSeiso/Seiton/ Seiri  Seiketsu // Shitsuke است. ابعاد پنجگانه 5s  که در برگردان فارسی به "5 ت " تغییر یافته اند ، عبارتند از :

1- تفکیک و تعمیر( Seiri):جداکردن اقلام و اوراق و اطلاعات لازم و کاربردی از غیر آنها و دور نمودن غیر لازم‌ها و غیر کاربردی‌ها از محیط کار .همچنین تعمیر، تعویض یا تصحیح معایب ونقایص.

2- ترتیب و تنظیم (Seiton):مرتب کردن اقلام، اوراق و اطلاعات وتعیین جای مناسب برای آنها، به نحوی که با سرعت و سهولت قابل دسترسی باشند .

3- تمیزی (Seiso) :پیشگیری از کثیفی، پاکیزه نگهداشتن محیط، اموال و افراد و حذف یا کنترل آلاینده‌ها.

4- تداوم و استاندارد سازی( Seiketsu ):تداوم، استاندارد سازی و حفظ وضع مطلوب ناشی از اجرای مراحل تفکیک، ترتیب و تمیزی، همچنین رعایت ایمنی در کار .

5- تعلیم و انضباط (Shitsukeآموزش کاربردی مفاهیم 5s  به تمامی کارکنان، جلب مشارکت عمومی و تدوین، ابلاغ و اجرای مقررات سازمان . 

نوشته شده در پنجشنبه چهاردهم بهمن 1389ساعت 22:30 توسط شهرزاد|

ظاهر متناسب با ملاک های صنفی

وقتی ظاهر شغلی شما متناسب با تصور مشتری نباشد حتماْ موجب عدم احساس امنیت مشتری خواهد شد. متشریان از وضعیت ظاهری بیشتر مشاغل تصویر تقریباْ روشنی در ذهن دارند بنابراین وقتی مردم با شغلی مواجه می شوند که با تصوراتشان همخوانی ندارد دچار نوعی احساس ناخوشایند می شوند و این وضعیت را نوعی ناهنجاری تلقی می کنند. شاید علت عمده اینکه در بسیاری مواقع مردم در مراجعه به سازمان یا موسسه بهم ریخته ای عصبی می شوند و حوصله معطلی در آنجا را ندارند همین باشد.

نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن 1389ساعت 17:6 توسط شهرزاد|

 

كتاب نظام آراستگي منتشر شد

خبرگزاري جمهوري اسلامي ‪۸۹/۱۱/۰۲

فرهنگي. ادبيات. بانكداري
تهران - كتاب نظام آراستگي كه در آن بر روش موثر در ايجاد فضاي مناسب براي جذب مشتري به خصوص در حرفه بانكداري تاكيد دارد ، منتشر شد.

به گزارش ايرنا ، اشرف محمد نيا نويسنده كتاب در مقدمه كتاب خود نوشته است، شرايط رقابتي حاكم بر بازارهاي مختلف ، باعث شده است كه كنشگران بازارها ، به عوامل موثر بر جلب و حذب مشتريان بيشتر توجه كنند تا بتوانند سهم بازار خودشان را افزايش دهند.

يكي از اين عوامل ، موضوع آراستگي محل كسب و كار است . به همين علت ، بسياري از شركت‌هاي موفق دنيا ، اجراي نظام آراستگي و اصول پنجگانه آن را از سال‌ها قبل آغاز كرده‌اند و براي توسعه و گسترش آن هم برنامه ها دارند.

بديهي است كه بانك‌ها نيز از اين موضوع غافل نبوده‌اند ، زيرا وضعيت ظاهري ساختمان‌ها و شواهد فيزيكي و طراحي داخلي شعب بانك‌ها هم نقش موثري در جلب و جذب مشتريان و هم چنين در ايجاد انگيزه و دلگرمي در كاركنان بانك‌ها دارد و در مجموع مي‌تواند در سرنوشت بانك‌ها موثر باشد.

بنا به اين گزارش ، اين كتاب ، مجموعه‌اي است فراهم آمده از نتايج تحقيقات علمي و تجربيات شخصي نويسنده كه با زباني گويا و ساده به معرفي نظام آراستگي و تشريح گام به گام پنج مرحله كاربردي آن پرداخته و ضمن بيان مطالب علمي ، به بازگويي تجربياتي در راستاي اجراي نظام آراستگي در بانك مي‌پردازد.

وي تلاش مي‌كند تا با بياني روان اصول اوليه ايجاد يك فضاي دلپذير و مطلوب در محيط كار را تشريح نمايد. مطالعه اين كتاب به كليه مديران و كاركنان پرتلاش بانك‌ها كه همواره براي كسب رضايت هر چه بيشتر مشتريان خدمت مي كنند ، توصيه مي‌شود.

اين كتاب در شمارگان يك هزار نسخه به قيمت پنجاه هزار ريال و در ‪ ۱۹۲صفحه به همت انتشارات پايان چاپ و منتشر شده است

نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن 1389ساعت 16:45 توسط شهرزاد|

 

چاپ اولین کتاب آراستگی در حوزه بانکداری  

بالاخره به یاری خداوند توانستم  تجربیات ودانسته های خود در پیاده سازی نظام آراستگی در بانکها را در کتابی با عنوان نظام آراستگی ُعامل مؤثر در جلب و جذب مشتری با تأکید بر حرفه بانکداری " را تقدیم همه خوانندگان آن به ویژه کارکنان دلسوز و زحمتکش بانکها تقدیم کنم.

 

نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن 1389ساعت 16:37 توسط شهرزاد|

نظام آراستگی (۵ اس)

زیبایی و آراستگی یکی از موضوعات مهمی است که از دیرباز مورد توجه بشر قرار گرفته است. همه ما آدمها از تمیزی ، مرتب بودن ، شیک پوشی لذت می بریم و سعی می کنیم تا با ظاهر آراسته ای در اجتماع ظاهر شویم . به همین نسبت دوست داریم محیط کارمان هم از شرایط خاصی برخوردار باشد تا ما از مدت زمان حضور در محیط کارلذت ببریم و احساس آرامش کنیم.

نظام آراستگی یا همان ۵ اس  همان پنج اصول کلیدی است که می توان با بکارگیری آنها نظم ، پاکیزگی و زیبایی را در محیط کار ایجاد کرد . در این وبلاگ از این پس سعی می کنم تا یادداشتهایی را در همین مورد بنویسم.

نوشته شده در دوشنبه یازدهم بهمن 1389ساعت 16:25 توسط شهرزاد|


آخرين مطالب
» اگر شغلتان پشت‌میزنشینی است،بخوانید
» اهمیت محیط کار درسلامت کارکنان
» محیط مناسب کاری موجب افزایش بهره وری است
» ایده فضای سبز در محیط کار
» تغذیه کارکنان
» قابل توجه کارمندان
» استرس موجب کمردرد می شود
»
» چرا سازمانهاي ما بهره وري بالايي ندارند؟
» پروژه نظام آراستگی را باید کامل به اجرا در آورد..
Design By : Pars Skin